Dəyişən iqlim və antropogen faktorların təsiri nəticəsində Xəzərin mövcud vəziyyəti
Qərbi Kaspi Universitetinin Təbiət Elmləri Kafedrasının bir qrup müəllimi və biologiya və ekologiya ixtisasındakı tələbələr üçün universitetin Xəzər Elmi-Tədqiqat Mərkəzində “Dəyişən iqlim və antropogen faktorların təsiri nəticəsində Xəzərin mövcud vəziyyəti” mövzusunda elmi seminar təşkil olunub.
Mərkəzin direktoru b.ü.f.d. Elnarə Cəfərova həm iqli, həm də antropogen faktorların Xəzər dənizi canlılarına təsiri haqqında ətraflı məlumat verib. Su bioehtiyatları ixtisasının 4-cü kurs tələbəsi Lamiyə Yaraliyeva “Xəzər dənizinin ekoloji vəziyyəti və iqlim dəyişməsi” mövzusunda hazırladığı təqdimatı seminar iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Sonra isə Xəzər dənizindən bentik canlılar toplanaraq tələbələrlə birlikdə Mərkəzin laboratoriyasında onların ilkin təyini aparılıb.

Нынешнее положение Каспийского моря под влиянием меняющихся климатических и антропогенных факторов
Для группы преподавателей Кафедры естественных наук Западно-Каспийского Университета и студентов, обучающихся по специальностям «Биология» и «Экология», в университетском Научно-Исследовательском Центре «Каспий» был организован научный семинар на тему «Нынешнее положение Каспийского моря под влиянием меняющихся климатических и антропогенных факторов».
Директор Центра доктор философии по биологии Эльнара Джафарова подробно рассказала о влиянии климатических и антропогенных факторов на фауну Каспийского моря. Студентка 4-го курса по специальности «Водные биоресурсы» Ламийа Йаралиева представила участникам семинара свою презентацию на тему «Экологическое состояние Каспийского моря и изменение климата».
Затем в лаборатории Центра совместно со студентами было проведено первичное исследование бентических организмов, выловленных в Каспийском море.