Qərbi Kaspi Universiteti alman universitetləri ilə görüşdə iştirak edib
Qərbi Kaspi Universiteti Almaniyanın iyirmiyə yaxın nüfuzlu universitetləri ilə görüşlərdə iştirak edib. Görüşlərdə iki ölkə arasında ali təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, akademik mübadilə proqramlarının inkişaf etdirilməsi və elmi-tədqiqat sahəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsi kimi vacib məsələlər müzakirə olunub.Görüşlər çərçivəsində universitetlər arasında birgə elmi araşdırmaların təşkili, innovativ tədris metodlarının tətbiqi və tələbələr üçün yeni təhsil imkanlarının yaradılması məsələləri müzakirə edilib.
Qərbi Kaspi Universitetinin nümayəndələri Almaniyanın ali təhsil ocaqları ilə tələbə və müəllim mübadilə proqramlarının genişləndirilməsi, beynəlxalq konfrans və seminarların təşkili, eyni zamanda, birgə magistratura və doktorantura proqramlarının yaradılması istiqamətində əməkdaşlıq perspektivlərini nəzərdən keçiriblər.
Alman universitetlərinin nümayəndələri də Azərbaycanda ali təhsilin inkişafı ilə maraqlandıqlarını bildirərək, Qərbi Kaspi Universitetinin beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsini yüksək qiymətləndiriblər. Onlar tələbələrin xaricdə təhsil almaq və elmi araşdırmalara qatılmaq imkanlarını artıracaq layihələrə dəstək verməyə hazır olduqlarını qeyd ediblər.Görüşlərdə müzakirə edilən əsas məsələlərdən biri də ikili diplom proqramlarının yaradılması olub. Tərəflər tələbələrin həm Qərbi Kaspi Universitetində, həm də Almaniyanın nüfuzlu universitetlərindən birində təhsil alaraq iki diplom əldə edə biləcəyi modellər üzərində fikir mübadiləsi aparıblar. Bundan əlavə, Almaniyanın müxtəlif ali təhsil qurumları və elmi fondları tərəfindən xarici tələbələr üçün təqdim edilən təqaüd proqramları haqqında məlumat verilib. Qərbi Kaspi Universitetinin tələbələrinin bu təqaüdlərdən yararlanması üçün atılacaq addımlar və əməkdaşlıq mexanizmləri müzakirə edilib.Universitetlər arasında elmi-tədqiqat sahəsində əməkdaşlığın inkişafı məqsədilə beynəlxalq konfranslar, elmi forumlar və simpoziumların keçirilməsi planlaşdırılıb.
Görüşlər zamanı birgə tədqiqat mərkəzlərinin yaradılması və elmi məqalələrin beynəlxalq jurnallarda nəşri məsələləri də diqqət mərkəzində olub.Qərbi Kaspi Universiteti dünya universitetləri ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə xüsusi önəm verir. Bu çərçivədə Almaniya universitetləri ilə qurulan əlaqələr universitetin beynəlxalq nüfuzunu artırmaqla yanaşı, tələbə və müəllim heyətinə daha geniş imkanlar yaradır.

Western Caspian University participated in a meeting with German universities
Western Caspian University participated in meetings with about twenty prestigious universities in Germany. The meetings discussed important issues such as expanding cooperation in the field of higher education between the two countries, developing academic exchange programs and implementing joint projects in the field of scientific research. The meetings discussed issues such as organizing joint scientific research between universities, applying innovative teaching methods and creating new educational opportunities for students.
Representatives of Western Caspian University considered the prospects for cooperation with German higher education institutions in expanding student and teacher exchange programs, organizing international conferences and seminars, as well as creating joint master's and doctoral programs.
Representatives of German universities also expressed their interest in the development of higher education in Azerbaijan and highly appreciated the expansion of Western Caspian University's international relations. They noted their readiness to support projects that will increase the opportunities for students to study abroad and participate in scientific research. One of the main issues discussed at the meetings was the creation of dual diploma programs. The parties exchanged views on models where students can obtain two diplomas by studying at both Western Caspian University and one of the prestigious universities in Germany. In addition, information informed on scholarship programs offered by various higher education institutions and scientific foundations in Germany for foreign students. The work to do in future and cooperation mechanisms for the students of Western Caspian University to benefit from these scholarships discussed.
It has planned to have international conferences, scientific forums and symposiums in order to develop cooperation between universities in the field of scientific research.
During the meetings, the issues of establishing joint research centers and publishing scientific articles in international journals were also in the spotlight. Western Caspian University attaches special importance to the development of cooperation with world universities. In this context, the relations established with German universities not only increase the international reputation of the university, but also create wider opportunities for students and faculty.