Qərbi Kaspi Universitetində daha bir elmi-praktik konfransı keçirilib
Qərbi Kaspi Universitetində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlərdən daha biri - Gənc Tədqiqatçıların “Tədris, öyrənmək və təhsil” mövzusunda Respublika elmi-praktik konfransı keçirilib.
Konfransda çıxış edən Qərbi Kaspi Universitetinin Tədris işləri üzrə prorektoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Səfər Pürhani, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Ceyhun Məmmədov, Qərbi Kaspi Universitetinin professoru Şahlar Əsgərov, Azərbaycan Respublikası Təhsil İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Adilə Nəzərəova, Azərbaycan Tibb Universitetinin baş müəllimi, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru Lalə Hüseynova və Qərbi Kaspi Universietinin Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdir müavini Tural Vəlizadə tərəfindən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkəmizin müstəqilliyinin möhkəmlənməsi, inkişafı yolunda misilsiz xidmətlərindən, eləcə də təhsilin inkişafı və milli kadrların hazırlanmasında tarixi addımlarından bəhs olunub, bu cür konfransların Azərbaycan elmi üçün böyük töhfə olduğu vurğulanıb.
Natiqlər onu da vurğulayıblar ki, konfransın keçirilməsində məqsəd doktorantların və gənc tədqiqatçıların apardıqları elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinin müzakirəsini təşkil etmək, habelə onların elmi yaradıcılığını stimullaşdırmaqdır.
Daha sonra Gənc Tədqiqatçıların Respublika elmi-praktik konfransı öz işini “Sosial-humanitar elmlər”, “Təbiət elmləri”, "İKT və mühəndislik", “İqtisadiyyat və turizm” və “Psixologiya” bölmələri üzrə davam etdirib.
Qeyd edək ki, bu il konfransa 125 elmi tezis qəbul olunub. Onlardan 83-ü Qərbi Kaspi Universitetinin gənc tədqiqatçıları tərəfindən təqdim edilib.

Young Researchers Hold a Conference in honour of Heydar Aliyev’s 100th Birth Anniversary at Western Caspian University
Another event dedicated to the 100th anniversary of the birth of the National Leader Heydar Aliyev was held at Western Caspian University. The Republican scientific-practical conference of young researchers discussed the topic of "Education, Learning, and Training."
The conference featured a series of speeches from various distinguished guests, including Səfər Pürhani, the Vice-Rector for Academic Affairs, Doctor of Economics, and Professor of Western Caspian University, Ceyhun Mammadov, a deputy of the National Assembly of the Republic of Azerbaijan, Shahlar Asgerov, a professor at Western Caspian University, Adila Nezerova, the Chief Scientific Officer of the Azerbaijan Institute of Education, Doctor of Philosophy in Philology, Lale Huseynova, the Head Physician of Azerbaijan Medical University, Doctor of Philosophy in Pedagogy, and Tural Velizade, the Deputy Director of the Doctoral and Master's Department at Western Caspian University. They spoke about the unparalleled services of the National Leader Heydar Aliyev in strengthening and developing Azerbaijan's independence, as well as the historic steps taken in the development of education and the preparation of national personnel. The conference highlighted that such events are a great gift for Azerbaijani science.
The purpose of the conference was to discuss the results of scientific research carried out by doctoral students and young researchers and to encourage their scientific creativity. The Republican scientific-practical conference of young researchers continued with its work in categories including, "Social and Humanitarian Sciences," "Natural Sciences," "ICT and Engineering," "Economics and Tourism," and "Psychology."
It is worth noting that this year, 125 scientific theses were accepted for the conference, 83 of which were presented by young researchers from Western Caspian University.