Tədqiqatçımız antibiotiklərə alternativ müalicə vasitələri müəyyən etmişdir
Qərbi Kaspi Universitetinin Elmi işlər üzrə prorektoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səltənət Ağayevanın həmmüəllifi olduğu “Combatting antibiotic resistance in Gardnerella V: A comparative in silico investigation for drug target identification” adlı məqalə Scopus bazasında indekslənən Q1 reytinqli “PLOS ONE” jurnalında dərc edilmişdir.
Bu bakteriya qardnerellyoz hallarının təxminən 95%-ində aşkar olunur və çoxsaylı antibiotiklərə davamlılıq göstərdiyi üçün müalicə çətinliyi yaradır. Bu səbəbdən alternativ terapevtik yanaşmaların hazırlanması zərurətə çevrilmişdir.
Tədqiqatda in silico üsullardan – subtraktiv və müqayisəli genomika metodlarından istifadə edilməklə bakteriyanın virulentlik faktorları və potensial dərman vasitələri müəyyən edilmişdir.
Araşdırma nəticəsində phospho-2-dehydro-3-deoxyheptonate aldolase fermenti perspektivli dərman hədəfi kimi seçilmiş və onun struktur-funksional xüsusiyyətləri modelləşdirmə, təsdiqləmə və şəbəkə analizləri ilə dərin şəkildə öyrənilmişdir. Daha sonra FDA tərəfindən təsdiqlənmiş təxminən 9000 dərman birləşməsi arasında virtual skrininq aparılmış və beş effektiv birləşmə (DB03332, DB07452, DB01262, DB02076 və DB00727) potensial müalicə vasitəsi kimi müəyyən edilmişdir.
Bu birləşmələrin bakteriyaya qarşı təsirli və iqtisadi baxımdan əlverişli olduğu göstərilmişdir. Bununla belə, nəticələrin tam elmi təsdiqi üçün əlavə eksperimental tədqiqatlara ehtiyac vardır.

• Наш исследователь нашел альтернативные антибиотикам методы лечения
Статья «Combatting antibiotic resistance in Gardnerella V: A comparative in silico investigation for drug target identification» («Борьба с устойчивостью к антибиотикам у гарднереллы V: сравнительное исследование in silico для идентификации целевых лекарственных препаратов»), написанная в соавторстве с проректором по научной работе Западно-Каспийского университета, доктором философии в области биологических наук Салтанат Агаевой, опубликована в журнале Q1 «PLOS ONE», индексируемом в базе данных Scopus.
Эта бактерия встречается примерно в 95% случаев гарднереллеза и трудно поддается лечению, поскольку она устойчива ко многим антибиотикам. По этой причине возникла необходимость в разработке альтернативных терапевтических подходов.
В ходе исследования были выявлены факторы вирулентности бактерий и потенциальные лекарственные препараты с использованием методов in silico — методов субтрактивной и сравнительной геномики.
В результате исследования фермент фосфо-2-дегидро-3-дезоксигептонат альдолаза был выбран в качестве перспективной лекарственной мишени, а его структурно-функциональные свойства были подробно изучены с помощью моделирования, валидации и сетевого анализа. Затем был проведен виртуальный скрининг среди примерно 9000 лекарственных препаратов, одобренных FDA, и пять эффективных соединений (DB03332, DB07452, DB01262, DB02076 и DB00727) были идентифицированы как потенциальные методы лечения.
Было доказано, что эти соединения эффективны против бактерий и экономически выгодны. Однако для полного научного подтверждения результатов необходимы дальнейшие экспериментальные исследования.