Tibb elmləri doktoru Adil Allahverdiyevin mühazirəsi keçiriləcək
Prof. Adil Allahverdiyev 1974-cü  Azərbaycan Dövlət Tibb Universitetini bitirmişdir. 1991-1992-ci illərdə Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutunda hüceyrə kulturası labarotoriyasının rəhbəri vəzifəsində çalışmışdır. 27 il Türkiyədə, 14 il Moskvada elmi və pedaqoji fəaliyyətləri ilə məşğul olmuşdur. 1993-2006-cı illərdə Türkiyənin Çukurova Universitetinin  tibbi biologiya, mikrobiologiya, virusologiya və immunologiya kafedralarının professoru olaraq elmi-pedaqoji fəaliyyətini davam etdirmişdir. 2000-2006-cı illərdə həmin universitetin parazitar və tropikal xəstəliklər mərkəzində leyşmaniya xəstəliyinin diaqnostikası və müalicəsi laboratoriyasına rəhbərlik etmişdir. 2006-2020-ci illərdə Türkiyənin Yıldız Texnik Universitetinin “Biomühəndislik” bölümünün hüceyrə kulturası və toxuma mühəndisliyi laboratoriyasının rəhbəri və professoru olaraq elmi pedaqoji fəaliyyətini davam etdirmişdir. 200-dən çox beynəlxalq məqalənin müəllifidir.
Elmi fəaliyyətinin əsasını yeni nano tərkibli peyvəndlər və dərman preparatlarının hazırlanması, immunoterapiya,  monoklonal anticimlərin əldə edilməsi, kök hüceyrələr, regenerativ tibb və toxuma mühəndisliyi, xəstəliklərin diaqnostikasında və müalicəsində böyük əhəmiyyət kəsb edən hüceyrədən kənar vezikullar və ekzosomlar təşkil edir.

Состоится лекция доктора медицинских наук Адила Аллахвердиева
Профессор Адил Аллахвердиев окончил Азербайджанский Государственный Медицинский Университет в 1974 году. В 1991-1992 годах работал заведующим лабораторией клеточных культур Научно-исследовательского института медицинской профилактики. Он занимался научно-педагогической деятельностью в Турции 27 лет и в Москве - 14 лет. В 1993-2006 годах продолжил научно-педагогическую деятельность в должности профессора кафедры медицинской биологии, микробиологии, вирусологии и иммунологии Университета Чукурова в Турции. В 2000-2006 годах возглавлял лабораторию диагностики и лечения Лейшмания в центре паразитарных и тропических болезней того же университета. В 2006-2020 годах продолжил научно-педагогическую деятельность в качестве заведующего и профессора лаборатории клеточной культуры и тканевой инженерии кафедры «Биоинженерия» Технического Университета Йылдыз в Турции. Он является автором более 200 международных статей.
Основные направления его научной деятельности включают разработку новых вакцин и лекарственных препаратов на основе нанотехнологий, иммунотерапию, получение моноклональных антител, работу со стволовыми клетками, регенеративную медицину и тканевую инженерию, а также исследование экзосом и внеклеточных везикул, которые имеют важное значение для диагностики и лечения заболеваний.